Tuesday June 24, 2008

Scholar Athletes

The University of Dayton Division of Athletics continued its long tradition of success in the classroom by placing 99 student-athletes on the Atlantic 10 Commissioner's Honor Roll for the Spring 2008 semester.

The University of Dayton Division of Athletics continued its long tradition of success in the classroom by placing 99 student-athletes on the Atlantic 10 Commissioner's Honor Roll for the Spring 2008 semester.

Each student-athlete that was honored recorded a 3.5 grade-point average or higher during the semester. Dayton was fourth among the 14 Atlantic 10 Conference institutions in number of student-athletes recognized, despite sponsoring fewer sports than each of the three schools with more honorees.

UD Athletics has traditionally been one of the top academic performers in the nation, an honor supported by the NCAA's release of the latest Academic Progress Rate (APR) reports in early May. Four different Flyer athletics programs had a perfect APR of 1000. UD men's cross country, men's golf, men's tennis and women's golf (which competes in the Colonial Athletic Association) were recently honored with Public Recognition Awards by the NCAA for their continued achievement in the multi-year APR, which included data for the 2003-04 through 2006-07 academic years.

Three other Dayton teams ranked among the top three performing programs in their respective conferences. Flyer men's basketball was also awarded a public recognition award on April 24 after posting an APR of 974 that ranked third in the Atlantic 10 Conference. UD football was second in the Pioneer Football League with a score of 977 while softball was third in the A-10 with an APR of 985.

ATLANTIC 10 COMMISSIONER'S HONOR ROLL MEMBERS FROM THE UNIVERSITY OF DAYTON

Bethany Akerhielm, Volleyball

Josh Albers,Men's Soccer

Sarah Allen, Women's Track & Field

Ashley Armstrong, Women's Basketball

Kate Athmer, Rowing

Nicole Bateman, Volleyball

Kelly Blumenschein, Women's Soccer

Bradley Boyd, Men's Cross Country

Melissa Brandfass, Rowing

Maureen Bulgrin, Women's Cross Country/Track & Field

Leah Buls, Softball

Lydia Caldwell, Rowing

Ashley Cattran, Women's Track & Field

Rob Chappell, Men's Golf

Stacey Chew, Women's Soccer/Track & Field

Karah Cloxton, Women's Basketball

Angela Conlon, Women's Cross Country/Track & Field

Bridget Conlon, Women's Cross Country/Track & Field

Alex Davis, Men's Soccer

Emily Deet, Women's Cross Country/Track & Field

Allysa Detroy, Women's Tennis

Katherine Devault, Women's Track & Field

Scott Dunwoody, Baseball

Nicole Dzubay, Women's Tennis

Lauryn Fougerhousse Women's Track & Field

Daniel Fox, Men's Basketball

Andrea Funk, Women's Track & Field

Tiffany Gaerke, Volleyball

Amanda Gallow, Women's Soccer

Kelly Gartland, Rowing

Allison Gates, Rowing

Ian Gilley, Men's Golf

Zachary Glassman, Men's Golf

Megan Gray, Women's Tennis

Robynne Green, Volleyball

Ryan Hartman, Men's Soccer

Quinn Haselhorst, Baseball

Kacie Hausfeld, Volleyball

Anna Heink, Rowing

Jeanna Heink, Rowing

Derek Henderson, Men's Cross Country

Brittany Holterman, Women's Basketball

Sarah Howley, Women's Track & Field

Clare Hubbard, Women's Rowing

Sydney Hubbard, Women's Cross Country/Track & Field

Tim Kaelin, Men's Cross Country

Amy Kempf, Women's Cross Country/Track & Field

Emily Krizmanic, Women's Track & Field

Erin LaFayette, Softball

Christopher Lemon, Men's Cross Country

Matthew Lemon, Men's Cross Country

Susan Leopold, Rowing

Gary Long, Men's Soccer

Kiki Lund, Women's Basketball

Anne Maci, Softball

Daniel March, Men's Soccer

Yvonne Marten, Volleyball

Cydne Mason, Rowing

Molly Matthews, Women's Tennis

Laura Matthews, Softball

Molly McCarty, Women's Track & Field

Thomas Middleton, Men's Cross Country

Alexandra Miles, Women's Cross Country/Track & Field

Jake Milli, Men's Soccer

Benjamin Murray, Men's Soccer

Alicia Nichols, Softball

Ellen Nienhaus, Women's Cross Country/Track & Field

Kortney Norris, Volleyball

Becky Novacek, Volleyball

Anne Oltman, Women's Cross Country/Track & Field

Joseph Olwig, Men's Soccer

Maria Otte, Rowing

Matthew Peters, Men's Cross Country

Michael Peters, Men's Cross Country

David Peyton, Men's Tennis

Sonny Renner, Men's Soccer

Mandy Robbe, Volleyball

Marie Rosche, Women's Basketball

Kim Sacher, Women's Soccer

Mollie Schrank, Softball

Matthew Sherman, Men's Tennis

Ryan Shirley, Men's Cross Country

Emma Steinmetz, Women's Track & Field

Pembroke Strickland, Women's Track & Field

Myles Swartzel, Baseball

Megan Sweeney, Women's Track & Field

Kristin Terry, Women's Cross Country/Track & Field

Grace Tita, Rowing

Alexander Torda, Men's Soccer

Nick Trubee, Men's Golf

Eric Wagner, Baseball

Deana Waintraub, Women's Soccer

Allison Walden, Rowing

Melissa Walls, Women's Track & Field

Tommy Watkins, Men's Soccer

Allison Weis, Rowing

Elizabeth Whalen, Rowing

Christopher Woeste, Men's Golf

Johnna Zaccari, Women's Track & Field

For more information, contact Meagan Pant, assistant director of media relations, at 937-229-3256 or mpant1@udayton.edu.