Skip to main content

Past Recipients

Organization Awards

  • Emerging Organization Award - Pre-Physical Therapy Club
  • Emerging Organization Award - Asian American Association
  • Dorothy Day Award - Feminists United
  • Inclusivity Award - Spectrum
  • Visionary Leadership Award - Emergency Medical Services
  • Visionary Leadership Award - Alpha Phi Omega
  • Award of Excellence for Contribution of Service in the Community - UD Miracle
  • Award for an Outstanding Event - Emergency Medical Services: EMS Week
  • Organization Award of Excellence - Campus Activities Board

Individual Awards 

  • Nancy Bramlage Award - Megan McKelvey
  • Bro. Vincent Wottle Award - Rose Dyar
  • Bro. Vincent Wottle Award - Corinne Woodruff
  • Campus Ministry Outstanding Senior Award - Abby Dawes
  • Emerging Leader Award - Tongyu Guo
  • Emerging Leader Award - Vivian Mota
  • Emerging Leader Award - Britney Amin
  • Emerging Leader Award - Rhyan Pearson
  • Spirit of Community Award - Lucy Hartzell
  • Spirit of Community Award - Topher Peck
  • Spirit of Community Award - Ryan O'Hara
  • Commuter Student Award - Hind Salih
  • Commuter Student Award - Ken Selby
  • Outstanding International Student - Yu "Joseph" Zhao
  • Dedication and Commitment Award - Christopher Miller
  • Dedication and Commitment Award - Joseph Myers
  • Values-Based Greek Rising Leader Award - Jillian McIntosh
  • Values-Based Greek of the Year Award - Carol O'Connor
  • Values-Based Greek of the Year Award - Will Perez
  • Values-Based Greek of the Year Award - Destiny Watson
  • BATU Most Active Member Award - Malon Hood
  • BATU Most Veteran Member Award - Yasmeen Issa
  • BATU Most Veteran Member Award - Maya Katundu
  • BATU Rudy Jordan Black Excellence Award - Destiny Watson
  • BATU Rudy Jordan Black Excellence Award - Emmanuel Agyeman
  • BATU Open Mic Spotlight Award - Crystal Carter
  • BATU Dedication Award - Camron Greer
  • BATU Appreciation Award - Shadayah Lawrence
  • BATU Appreciation Award - Alexis Wingfield
  • EOL Outstanding Collaboration Award - Carolina Vazquez
  • EOL Outstanding Collaboration Award - Vivian Mota 
  • EOL Community Engagement Award - Luis Rogel
  • AAA Best Parents - Jordan Strife and Marie Dock
  • AAA Best Officer - Thuy Tran
  • AAA Child MVP - Jeremy Hill, Haitao, Faisal "Fizzy" Murad
  • Visionary Leadership Award - Bryan Borodkin
  • Visionary Leadership Award - Maggie Jewett
  • Visionary Leadership Award - Delali Nenonene
  • Marianist Voluntary Service Award - Julianne Evans
  • Boldness in Leadership Award - Corinne Woodruff
  • Boldness in Leadership Award - Josh Segalewitz
  • The Mary M. Shay Award of Excellence in Both Academic and Co-curricular Activities - Connor Hanson
  • Distinguished Contributions Award - Darius Beckham

Adviser Awards 

  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Suzanne Richardt, International Presidents' Circle
  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Jacqueline Milling, Club #6
  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Gwyn Fox Stump, Christmas on Campus
  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Anthony Rodriguez, Beta Theta Pi

Collegiate Leadership Competition Teams

  • Katilin Acra, Natalie Barendt, Ummiya Chaudhary, Emily Hytla, Roopa Sri Garlapati, Bart Lennartz, Dan Magers, Savannah Mussari, Steven Shamblen, Nolan Shelton, Jessica Tuttle, Xander Vance

Organization Awards

  • Emerging Organization Award - African Student Association
  • Dorothy Day Award - Student Government Association
  • Marianist Commitment to Community Award - Flyer Consulting
  • Inclusivity Award - Black Action Through Unity
  • Inclusivity Award - Multicultural Programming Council
  • Visionary Leadership Award - Emergency Medical Services
  • University Advancement-Award of Excellence for Contribution of Service in the Community - Alpha Phi Omega
  • Award for an Outstanding Event - UD Miracle
  • Award for an Outstanding Event - Student Government Association
  • Organization Award of Excellence - Campus Activities Board

Individual Awards 

  • Nancy Bramlage Award - Bradley Petrella
  • Nancy Bramlage Award - Elisabeth Spector
  • Bro. Vincent Wottle Award - Ben Ziegler
  • Campus Ministry Outstanding Senior Award - Alexander Mingus
  • Dedication and Commitment Award - Megan McKelvey
  • Dedication and Commitment Award - Sarah Richard
  • Distinguished Contributions Award - Meg Maloney
  • Distinguished Contributions Award - Brett Slaughenhaupt
  • Emerging Leader Award - Elyse McMahon
  • Emerging Leader Award - Josh Segalewitz
  • Commuter Student Award - James Kruszynski
  • Values-Based Greek Rising Leader Award - Sallie Deyoung
  • Values-Based Greek of the Year Award - Bethany Driggers
  • Values-Based Greek of the Year Award - Andi Knuth
  • Marianist Voluntary Service Award - Alexander Mingus
  • Marianist Voluntary Service Award - Carlos Rodriguez
  • Boldness in Leadership Award - Madison Burgei
  • Spirit of Community Award - Caleb Negron
  • Spirit of Community Award - Allen Bruce
  • Visionary Leadership Award - Austin Hillman
  • The Mary M. Shay Award of Excellence in Both Academic and Extracurricular Activities - Jamie Vieson

Adviser Awards 

  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Shawna Collins, American Red Cross Club
  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Kathleen Henderson, Alpha Kappa Psi

Collegiate Leadership Competition Team

  • Monique Gibson, Alyssa Mims, Cierra Waller, Ummiya Chaudhary, Ptah Amissah-Aidoo, Carlos Peniza Vargas, Ambria Jones (Student Coach)

Organization Awards

  • Inclusivity Award - Indian Student Association
  • Marianist Commitment to Community Award - St. Vincent de Paul
  • University Advancement-Award of Excellence for Contribution of Service in the Community - Beta Beta Beta
  • University Advancement-Award of Excellence for Contribution of Service in the Community - Flyer Consulting
  • Award for an Outstanding (Non-Annual) Event - Campus Activities Board
  • Organization Award of Excellence - Student Government Association
  • Dorothy Day Award - Sustainability Club

Individual Awards

  • Faith and Conviction Award - Reanne Busch
  • Spirit of Community Award - Paola Ortiz
  • Spirit of Community Award - Bree Richards
  • Dedication and Commitment Award - Margaret Yocum
  • Commuter Student Award - Teresa Wong
  • Visionary Leadership Award - Brett Slaughenhaupt
  • Visionary Leadership Award - Kayla Mitchell
  • Nancy Bramlage Award - Katherine Brossart
  • Nancy Bramlage Award - Robert Alexander
  • Emerging Leader Award - Chloé Massie-Costales
  • Emerging Leader Award - Bryan Borodkin
  • Distinguished Contributions Award - Colleen McDaniel
  • Distinguished Contributions Award - Cory Stufflebeam
  • Marianist Voluntary Service Award - Timothy Fasano
  • The Mary M. Shay Award of Excellence in Both Academic and Extracurricular Activities - Rachel Pohlman
  • Bro. Vincent Wottle Award - Abbey Saurine
  • Campus Ministry Outstanding Senior Award - Tim Fasano

Adviser Awards

  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Christopher Fishpaw, Student Government Association

Collegiate Leadership Competition Team

  • Ashley Brown, Liz Diller, Ambria Jones, Thomas Kornish, Jordyn Mitchell, Paola Ortiz, Brett Slaughenhaupt

Organization Awards

  • Inclusivity Award - Student Government Association
  • Marianist Commitment to Community Award - Chinese Student and Scholars Association
  • University Advancement-Award of Excellence for Contribution of Service in the Community - Association for Young Children
  • Award for an Outstanding (Non-Annual) Event - Indian Student Association
  • Emerging Organization Award - Women in Business
  • Dorothy Day Award - Food Recovery Network

Individual Awards

  • Faith and Conviction Award - Renee Brown
  • Faith and Conviction Award - Alexis Wingfield
  • Spirit of Community Award - Caitlin Krause
  • Spirit of Community Award - Colleen McDaniel
  • Dedication and Commitment Award - Grant Lyons
  • Commuter Student Award - Andrea Aboujaoude
  • Commuter Student Award - Samantha Knoth
  • Visionary Leadership Award - Danielle Ondreka
  • Visionary Leadership Award - Dashay Berry-Purnell
  • Nancy Bramlage Award - Kwynn Townsend-Riley
  • Emerging Leader Award - Hayley Clark
  • Emerging Leader Award - Brandyn Hunter
  • Distinguished Contributions Award - Dominic Sanfilippo
  • Distinguished Contributions Award - Mary Margaret Whitney
  • Marianist Voluntary Service Award - Emily Prill
  • The Mary M. Shay Award of Excellence in Both Academic and Extracurricular Activities - Khristian Santiago
  • The Mary M. Shay Award of Excellence in Both Academic and Extracurricular Activities - Mike Brill

Adviser Awards

  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Allison Moon

Organization Awards

  • Community Building Award - El Orgullo Latino (EOL)
  • Marianist Voluntary Service Individual Award - Katherine Penny
  • Excellence Contribution of Service and Community Award - Optimist Club
  • Outstanding Event Award - Chinese Culture Club
  • Visionary Leadership Organization Award - Alpha Phi Omega
  • Inclusivity Award - Chinese Culture Club
  • Faith and Conviction Award - Abigail Rieker
  • Emerging Organization Award - (RHA) Residence Housing Association
  • Dorothy Day Award - Pax Christi

Individual Awards

  • Distinguished Contribution Award - Miracle Reason
  • Non Traditional Commuter Student Award - Gabriela Quiroz
  • Spirit of Community Award  - Patrick Doyle and Medeline Felipez
  • Emerging Leader Award - Mateo (Marco) Chavez and Gabrielle Castaldo
  • Visionary Award - Caitlin Krause, Beverly Johnson and Kwyn Townsend-Riley
  • Nancy Brimledge Award - Mary Margaret (Maggie) Cook
  • Mary Shay Award - Abigail Spohn
  • Dedication and Commitment Award - Anthony Dalpiaz

Adviser Awards

Outstanding Student Organization Adviser Award - Laura Bistrek and Kristen Keen


 

Organization Awards

  • Award for an Outstanding Event, Non-Annual - Alpha Phi Omega
  • Award for Community Building - Irish Dance Club
  • Dorothy Day Award - Social Justice Club
  • Emerging Organization Award - Kappa Delta
  • Inclusivity Award - International Club
  • Marianist Mission Award - El Puente
  • University Advancement - Award of Excellence for Contribution of Service to the Community - Alpha Phi Omega University
  • Visionary Leadership Award - Catholic Life

Individual Awards

  • Dedication & Commitment Award - Sondra Wozniak
  • Distinguished Contributions Award - Megan Dunn, Katherine Obbagy, Alyssa Bovell
  • Emerging Leader Award - Dominic Sanfilippo, Khristian Santiago
  • Faith & Conviction Award - John (Jack) Welsh
  • Marianist Voluntary Service Award - Kevin Wogenstahl
  • Nancy Bramlage Award - Erin Peery
  • Nontraditional/Commuter Student Award - We'am Hussain, Yuan Zhou
  • Spirit of Community Award - Emily Ferguson, Dominic Sanfilippo
  • Mary M. Shay Award of Excellence in Both Academic & Extracurricular Activities - Nia Holt
  • Visionary Leadership Award - Jacob Rettig

 

Adviser Awards

  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Laura Bistrek
  • Outstanding Student Organization Adviser Award - Kernysha Rowe

  • Laura Bistrek (Outstanding Student Organization Adviser Award)
  • Alexandra Brogan, Miracle Reason, Megan Abbate,  (Dedication & Commitment Award)
  • Emily Kaylor (Distinguished Contributions Award, Graduating Senior)
  • Dominic Sanfilippo (Emerging Leader Award, First-Year or Sophomore)
  • Taylor Beyerle, Alyssa Bovell (Faith & Conviction Award)
  • Amanda Newlove (Marianist Voluntary Service Award, Graduating Senior)
  • Kara McNamara (Nancy Bramlage Award)
  • Miracle Reason (Nontraditional/Commuter Student Award)
  • Emily Kaylor, Amy Keckler (Spirit of Community Award)
  • Jarred White (Visionary Leadership Award)
  • Society of Hispanic Professional Engineers (Award for an Outstanding Event, Non-Annual)
  • Campus Activities Board (Award for Community Building)
  • Pax Christi (Dorothy Day Award)
  • Zeta Phi Beta (Emerging Organization Award)
  • ETHOS (Marianist Mission Award)
  • Habitat for Humanity (University Advancement - Award of Excellence for Contribution of Service to the Community)
  • Pi Kappa Phi (Visionary Leadership Award)

  • Emily Claricoates, Jessica Johnson, Stacey Buckman, Kyle Ulmer, Adam Valko (Dedication & Commitment Award)
  • Megan Christy, Bethany Renner (Distinguished Contributions)
  • Adam Ludwicki (Emerging Leader)
  • Larry Funke, Michelle Ashcraft, Caitlin Cipolla-McCullogh (Faith & Conviction)
  • Katherine Gonzalez (Nontraditional/Commuter Student)
  • Paige Copeland, Layne Perkowitz, Mary Schroeder (Significant Service)
  • Kristen Schultz (Spirit of Community)
  • Julie Strunk (Visionary Leadership)
  • Theta Phi Alpha (Outstanding Event)
  • Panhellenic Council (Community Building)
  • Social Justice Club (Emerging Organization)
  • New Abolitionist Movement (Marianist Mission)
  • College Mentors for Kids (Significant Service)
  • Active Minds (Visionary Leadership)
  • Don Vince (Outstanding Student Organization Adviser)

  • Ann Buscemi (Spirit of Community)
  • Anne Prier (Faith and Conviction)
  • Ashley Sherman (Inclusivity & Say “Yes”)
  • Courtney Elbin (Fatih and Conviction)
  • Elizabeth Reeves (Spirit of Community & Community Building)
  • Erin Kaltenrieder (Faith and Conviction & Say “Yes”)
  • Kelly Nestor(Spirit of Community)
  • Kelly Tracy (Emerging Leader)
  • Kristen Duffy (Visionary Leadership)
  • Kristen Hammaker (Distinguished Contributions & Commuter Student)
  • Liz Melena(Significant Service)
  • Maggie Barranger (Emerging Leader)
  • Megan Christy (Spirit of Community & Honor and Integrity)
  • Susan Gogniat (Emerging Leader)
  • Victoria Barrera-Garces (Distinguished Contributions)
  • Phi Kappa Psi 
  • Panhellenic Council 
  • Zeta Tau Alpha
  • Brad Balser (adviser, Distance 4 Dreams)
  • Brandy Clifford (adviser, Commuters on Campus)
  • Bryan Bardine (adviser, Alpha Nu Omega)
  • Gwyn Fox Stump (adviser, Christmas on Campus)
  • Kevin Cane (adviser, IFC)

CONTACT

Student Leadership Programs

Kennedy Union
300 College Park
Dayton, Ohio 45469 - 0623
937-229-2000
Email